B-16

3150 meter12 controlsStart: 219 competitor(s)
PlacNameClubTimemin/km
1Robert KampczykGER-USV TU Dresden   20:10  6.4
2Mikael BengtssonSWE-FK Herkules   20:11  6.4
3Pelle ÅkerbergSWE-Almby IK   20:56  6.6
4Johan GembäckSWE-Almby IK   21:15  6.7
5Nils BjörkeSWE-Söders OL   22:09  7.0
6Tobias KarlssonSWE-Almby IK   22:55  7.3
7Staffan EngströmSWE-Almby IK   25:26  8.1
8Monica PrydzNOR-Heming/Njård O-l   26:54  8.5
9Kristian BuchardtDEN-Liller¢d IF   26:57  8.6
10Jeppe NielsenDEN-Liller¢d IF   29:56  9.5
11Daivaras GenysLIT-Karsuva-Jurbarka   30:00  9.5
12Karolis GenysLIT-Karsuva-Jurbarka   30:00  9.5
13Vitalijus BauzaLIT-Karsuva-Jurbarka   33:35 10.7
14Ida-Maria SvenssonSWE-Lidköpings Vinte   54:15 17.2
15Julia SvenssonSWE-Lidköpings Vinte   54:19 17.2
16Anna SanderiSWE-Lidköpings Vinte   54:32 17.3
17Emelie KarlssonSWE-Lidköpings Vinte   54:33 17.3
VA1-B-16-1VA1-VakandiaNot start
Anders CarbonierSWE-Almby IKNot start

B17-

3150 meter12 controlsStart: 216 competitor(s)
PlacNameClubTimemin/km
1Martin GrismajerGER-USV TU Dresden   17:47  5.6
2Kajsa SvenssonSWE-Lidköpings Vinte   19:37  6.2
3Alexander ReimannGER-USV TU Dresden   21:08  6.7
4Sylvia ThomasGER-OL-Team Wehrsdor   21:53  6.9
5Alvydas AdomaviciusLIT-Karsuva-Jurbarka   21:54  7.0
6Ann-Christine FâlthSWE-Lidköpings Vinte   22:08  7.0
7Kristin JohanssonSWE-Lidköpings Vinte   22:44  7.2
8Elisabeth FârdigSWE-Lidköpings Vinte   25:07  8.0
9Richard FredrikssonSWE-Falköpings AIK   25:35  8.1
10Lise GantzhornDEN-H.S.O.K.   26:18  8.3
11Bent NyhegnDEN-H.S.O.K.   29:01  9.2
12Sven Olof KarlssonSWE-Växjö AIS   32:17 10.2
13Karl J. EmanuelsenNOR-Grane   33:35 10.7
VA1-B17-1VA1-VakandiaNot start
Annelie PetterssonSWE-Lidköpings VinteNot start
Anette MadsenDEN-Ballerup OKUdgået

D-16

3660 meter12 controlsStart: 237 competitor(s)
PlacNameClubTimemin/km
1Tone Ellefsen LyeNOR-Tyrving   28:41  7.8
2Marit RognlienNOR-Heming/Njård O-l   30:44  8.4
3Marie FiltenborgDEN-Skive Amok   31:02  8.5
4Nadja LarssonSWE-Söders OL   31:58  8.7
6Camilla ArpöSWE-Söders OL   32:17  8.8
5Karina Boen KnudsenDEN-Horsens OK   32:17  8.8
7Natalie EgliSWE-Söders OL   32:21  8.8
8Josefin NorellSWE-Söders OL   32:44  8.9
9Ida SvenssonSWE-Halmstad OK   32:51  9.0
10Kristin ¥ver¢yenNOR-Tyrving   33:41  9.2
11Linda EricssonSWE-Haninge SOK   34:52  9.5
12Lenka DattelovaCZE-OK Jilemnice / U   35:59  9.8
13Lotta NielssonSWE-OK Alehof   36:04  9.9
14Jenny JohanssonSWE-OK Alehof   36:23  9.9
15Lotta Lewis-JonssonSWE-Helsingborg SOK   36:43 10.0
16Josefin SpänerSWE-Sävedalens AIK   37:13 10.2
17Lina BörjessonSWE-Sävedalens AIK   37:15 10.2
18Marie RyghNOR-Heming/Njård O-l   37:22 10.2
19Emma NilssonSWE-OK Nackke   37:45 10.3
20Anne ¥ver¢yenNOR-Tyrving   38:47 10.6
21Johanne SpänerSWE-Sävedalens AIK   39:08 10.7
22Vigdis HolomNOR-Bækkelagets Spor   39:45 10.9
23Marianne ¥hlckersNOR-Tyrving   40:01 10.9
24Iva DattelovaCZE-OK Jilemnice / U   40:07 11.0
25Michelle RebsdorfDEN-Aalborg OK   42:51 11.7
26Maria HanssonSWE-Halmstad OK   43:23 11.9
27Helle BobachDEN-Aalborg OK   45:02 12.3
28Ewa MajPOL-WKS Flota;Gdynia   45:17 12.4
29Anna Thekla TonjerNOR-Tyrving   45:57 12.6
30Ellisiv AagaardNOR-Heming/Njård O-l   47:52 13.1
31Karolina PankovaCZE-OK Jilemnice / U   48:08 13.2
32Zusana JiristovaCZE-OK Jilemnice / U   50:25 13.8
Anna MossbergSWE-OK JösseNot start
Klare KrasuskaPOL-Grunwald PoznanNot start
Silje H. KjensethNOR-Heming/Njård O-lNot start
Ninna SchultzDEN-Aalborg OKUdgået
Ivana PrasilovaCZE-OK Jilemnice / UMissing
punch

D17-20A

4430 meter13 controlsStart: 210 competitor(s)
PlacNameClubTimemin/km
1Barbora WaldovaCZE-OK Jilemnice / U   39:19  8.9
2Hanne SkagmoNOR-Lillomarka O-lag   46:19 10.5
3Alice MikulikovaCZE-OK Jilemnice / U   50:23 11.4
4Jenny GustafssonSWE-Helsingborg SOK   50:46 11.5
5Gabriela KalibanovaCZE-OK Jilemnice / U   52:22 11.8
6Dana TopicovaCZE-OK Jilemnice / U   54:23 12.3
7Christine HorstmannDEN-S¢ller¢d OK   55:58 12.6
8Camilla SvenssonSWE-Västerviks OK   56:07 12.7
9Siri SpjelkavikNOR-Tyrving   56:27 12.7
10Jenny HanssonSWE-Halmstad OK 1:00:07 13.6

D17-20E

4350 meter11 controlsStart: 166 competitor(s)
PlacNameClubTimemin/km
1Lotta RisbergSWE-Strängnäs-Malmby   32:05  7.4
2Marta FlorkowskaPOL-WKS Flota;Gdynia   33:06  7.6
3Annieke BaljeuSWE-Frölunda OL   34:08  7.8
4Sara OlssonSWE-FK Herkules   34:59  8.0
5Marianne RiddervoldNOR-Heming/Njård O-l   35:12  8.1
6Sofie HerremansBEL-VVO   35:23  8.1
7Birte RiddervoldNOR-Heming/Njård O-l   35:53  8.2
8Vigdis Hob¢lNOR-¥stmarka OK   35:53  8.2
9Violetta KonkolPOL-WKS Flota;Gdynia   36:13  8.3
10Michaela MahdacovaCZE-Czech Team   36:21  8.4
11Ingunn FristadNOR-I.L. Imås   36:45  8.4
12Zusana StehnovaCZE-Kotlarka Praha   36:57  8.5
13Karin S¢rlieNOR-Fossum IF   37:18  8.6
14Eva BülowSWE-Halmstad OK   37:59  8.7
15Marie LundgrénFIN-OK 77   38:00  8.7
16Desiré WallströmSWE-FK Herkules   38:30  8.9
17Kjersti HagenNOR-FET Orienterings   38:34  8.9
18Lisa HansenDEN-OK FROS   38:45  8.9
19Jo StevensonENG-British Orientee   39:03  9.0
20Julie B¢belNOR-I.L. Imås   39:48  9.1
21Rikke NygaardDEN-OK HTF Haderslev   39:55  9.2
22Lena MaxSWE-Frölunda OL   40:04  9.2
23Christina MadsenDEN-Tisvilde Hegn OK   40:41  9.4
24Age PoomEST-Orientuur 98   40:59  9.4
25Kinga PatejkoPOL-Grunwald Poznan   41:05  9.4
26Marie JohanssonSWE-OK Skogshjortarn   41:11  9.5
27Doris SabreEST-Orientuur 98   41:31  9.5
28Hilde H¢imyrNOR-Oppsal orienteri   41:36  9.6
29Malin SvenssonSWE-Söders OL   41:42  9.6
30Piia PaasmaEST-Orientuur 98   42:06  9.7
31Natalia DasalPOL-Team Poland   42:14  9.7
32Tanja Boen KnudsenDEN-Horsens OK   42:15  9.7
33Hanna ÅsanderSWE-OK Bjur   42:45  9.8
34Lisette BengtssonSWE-OK Nackke   43:16  9.9
35Lene C. AndersenNOR-¥stmarka OK   43:40 10.0
36Justyna ZbrojaPOL-WKS Flota;Gdynia   43:53 10.1
37Mette SkovhusDEN-OK FROS   44:15 10.2
38Matgorzata StankiewiczPOL-WKS Flota;Gdynia   44:34 10.2
39Lovisa WestbomSWE-Strängnäs-Malmby   45:25 10.4
40Monika GozdzikPOL-WKS Wawel; Krako   45:51 10.5
41Jaimie DoeENG-British Orientee   45:56 10.6
42Heidi TasanenFIN-Mynämäen Suunnis   47:45 11.0
43Ingvild GjessingNOR-Heming/Njård O-l   47:58 11.0
44Kiki LarsenDEN-H.S.O.K.   48:16 11.1
45Line MogensenDEN-Aalborg OK   48:28 11.1
46Hannah WootonENG-British Orientee   48:46 11.2
47Agnieszka KarniaPOL-WKS Wawel; Krako   48:46 11.2
48Trude B ThorstensenNOR-Heming/Njård O-l   49:12 11.3
49Lene BjerkeNOR-Lillomarka O-lag   49:49 11.5
50Dana JavurkovaCZE-Czech Team   50:23 11.6
51Aldona KrzystanekPOL-WKS Wawel; Krako   53:13 12.2
52Anne Katrine OlesenDEN-Holstebro OK   55:15 12.7
53Linn RognlienNOR-Heming/Njård O-l 1:12:03 16.6
Leuke KlimplovaCZE-Czech TeamNot start
Natalia SkrzypekPOL-Team PolandNot start
Karina HansenDEN-OK HTF HaderslevNot start
Stinne SkammelsenDEN-Silkeborg OKNot start
Helle PiilDEN-Svendborg OKNot start
Anna-K. VernerssonSWE-Strängnäs-MalmbyNot start
Zuzana MacuchovaCZE-Czech TeamNot start
Anne JensenDEN-OK DjursNot start
Karoline JönssonSWE-Trollhättans SOKUdgået
Anna BobachDEN-Aalborg OKUdgået
Aleksandra BaranowsPOL-Team PolandUdgået
Anna KarniaPOL-WKS Wawel; KrakoUdgået
Bodil HolmströmFIN-OK 77Missing
punch

D17-B

3450 meter9 controlsStart: 217 competitor(s)
PlacNameClubTimemin/km
1Trine OldernesNOR-Lillomarka O-lag   29:14  8.5
2Grete SkaugNOR-Oppsal orienteri   30:34  8.9
3Maria GranqvistSWE-Västerviks OK   32:38  9.5
4Signe PetersenDEN-OK Roskilde   32:51  9.5
5Åsa LindqvistSWE-Toarps OK   33:15  9.6
6Runa KallesonNOR-Oppsal orienteri   33:58  9.8
7Alexandra AhlfrostSWE-Frölunda OL   34:25 10.0
8Karen M. HansenDEN-OK FROS   35:23 10.3
9Mari TaraldrudNOR-Indre ¥stfold OK   35:40 10.3
10Sara DahlskogSWE-OK Djerf   39:00 11.3
11Annette PetersenDEN-OK Roskilde   39:22 11.4
12Lieke Van OpstalNED-NOLB   41:01 11.9
13Birgitte JensenDEN-OK Uldjyderne   45:38 13.2
14Aud SpjelkavikNOR-Tyrving   46:32 13.5
15Ellen GroveNOR-Tyrving   47:22 13.7
16Kristina PuniskyteLIT-Karsuva-Jurbarka   56:20 16.3
Birthe NielsenDEN-OK RoskildeNot start

D21A

4430 meter13 controlsStart: 223 competitor(s)
PlacNameClubTimemin/km
1Ingela AnderssonSWE-Lunds OK   36:41  8.3
2Enikö FeySWE-IFK Lidingö   37:32  8.5
3Marie SlovakovaCZE-OK Jilemnice / U   38:54  8.8
4Anja BrennerSWE-Chalmers OL   39:29  8.9
5Siv Johanne MoenNOR-Forra IL   39:59  9.0
6Mette PlougDEN-Ballerup OK   43:19  9.8
7Jenny JohanssonSWE-OK Gisle   43:29  9.8
8Gunn ThorsbergNOR-Oppsal orienteri   43:50  9.9
9Lise Oline LarsenDEN-Liller¢d IF   44:30 10.0
10Sandra SimonsenDEN-Tisvilde Hegn OK   44:37 10.1
11Andrea DittrichGER-OL-Team Wehrsdor   45:23 10.2
12Mona L. RasmussenDEN-OK HTF Haderslev   46:46 10.6
13Olga ZwikkerNED-NOLB   48:05 10.9
14Lone MortensenDEN-OK 73   50:58 11.5
15Tina AnderssonSWE-OK Gisle   51:24 11.6
16Sanna GeersNED-NOLB 1:00:42 13.7
17Lina LarssonSWE-OK Milan 1:02:08 14.0
18Sabine RichterGER-USV TU Dresden 1:38:22 22.2
Karin MelinSWE-Trollhättans SOKNot start
Maria LangSWE-Västerviks OKNot start
Jo AllisonAUS-Red Roo OrienteeNot start
Luca BalackovaCZE-SKP Hradec KraloNot start
Hanne LausenDEN-Karup OKMissing
punch

D21E

4940 meter13 controlsStart: 136 competitor(s)
PlacNameClubTimemin/km
1Zsuzsa FeySWE-IFK Lidingö   37:34  7.6
2Sara WallénSWE-Söders OL   38:31  7.8
3Brit ConradGER-Team Germany   41:28  8.4
4Margit BreckleFIN-IF Femman   41:57  8.5
5Alice BedwellENG-British Orientee   42:34  8.6
6Frida WallströmSWE-FK Herkules   42:39  8.6
7Kirsti KringhaugNOR-Lillomarka O-lag   43:11  8.7
8Grete WestgaardNOR-Indre ¥stfold OK   43:24  8.8
9Charlotte S.-CocksENG-British Orientee   43:26  8.8
10Doris LarssonNOR-Lillomarka O-lag   43:42  8.8
11Susanne OlssonSWE-Söders OL   43:54  8.9
12Cecilia HedstigSWE-Växjo OK   44:33  9.0
13Anna WallénSWE-Söders OL   45:31  9.2
14Pernilla KarlssonNOR-Nydalens Skiklub   46:35  9.4
15Tale GulikssenSWE-Sävedalens AIK   46:42  9.5
16Randi H¢ilundNOR-Indre ¥stfold OK   47:03  9.5
17Laila HöglundSWE-FK Herkules   48:01  9.7
18Silje SyversenNOR-Indre ¥stfold OK   48:30  9.8
19Anja MallingDEN-Randers   49:10 10.0
20Anna LernåSWE-Söders OL   49:14 10.0
21Karine NordstrandNOR-Fossum IF   49:48 10.1
22Tatjana EskolinFIN-Turun Suunnistaj   50:17 10.2
23Ann-Kristin StokkeNOR-Ringsaker O-lag   50:32 10.2
24Lorna EadesENG-British Orientee   50:57 10.3
25Susie HoggBEL-VVO   52:51 10.7
26Taran AureNOR-I.L. Imås   55:11 11.2
27Nina SebbasFIN-OK 77 1:07:40 13.7
Liz CampbellENG-British OrienteeNot start
Lotta JohanssonSWE-FK HerkulesNot start
Satu VesalainenFIN-Angelniemen AnkkNot start
Sara LevénSWE-Strängnäs-MalmbyNot start
Runa LienNOR-Halden SKNot start
Anna GarinSWE-Strängnäs-MalmbyNot start
Anke XylanderSWE-Söders OLNot start
Jenny JamesNOR-Indre ¥stfold OKNot start
Cornelia EckardtGER-Team GermanyMissing
punch